Do Kanady poleciałem na zaproszenie Prezesa Fundacji Władysława Reymonta z Hamilton w prowincji Ontario w Kanadzie, która obchodziła swoje 50 lecie w 2020 roku, ale ze względu na pandemię obchody rocznicowe zostały przesunięte. W uroczystościach brało udział ponad dwustu uczestników z różnych środowisk, głównie polonijnych, w tym kilkunastoosobowa delegacja z Polski na czele z p. Poseł na Sejm RP – Joanną Fabisiak, rektorem KULu w Lublinie- ks. prof. dr hab. Mirosławem Kalinowskim oraz Emilią Krakowską. Do Toronto przylecieliśmy z Warszawy 12 września b.r. Na lotnisku zostaliśmy powitani kwiatami przez Prezesa Fundacji i jej przedstawicieli, a następnie udaliśmy się na posiłek do Domu Polskiego w Hamilton i na nocleg do hotelu w Brantfort. To był dzień pierwszy naszego pobytu w Kanadzie.

13 września 2022r. Drugi dzień Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do wodospadu Niagara Falls Ontario. Zejście pod wodospad. Rejs statkiem. Lunch w Skyline Tower w obrotowej restauracji – wieży widokowej z malowniczym panoramicznym widokiem na wodospad Niagara. Powrót do hotelu “HOLIDAY INN EXPRESS ” – chwilowy odpoczynek. Spotkanie u rodziny Kazimierza i Wiesławy Chrapka. Kolacja w ogrodzie, wspólne biesiadowanie: śpiewy, rozmowy, dzielenie się swoimi wrażeniami. Powrót do hotelu i nocleg.

14 września 2022 r. Trzeci dzień Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do Toronto. Zwiedzenie Parlamentu Prowincji Ontario. Udział w Nadzwyczajnej Sesji Prowincji Ontario w związku z nagła śmiercią królowej Elżbiety II oraz początkiem panowania króla Karola III. Uczczenie minutą ciszy pamięci królowej Elżbiety II. Spotkanie i zdjęcie z premierem i parlamentarzystami. Wysłuchanie przysięgi Parlamentu na wierność nowemu królowi. Historyczny wpis całej grupy do księgi kondolencyjnej. Zwiedzenie centrum miasta i wjazd na wieżę CN Tower. Obiad w polskiej restauracji “Polonez”. Powrót do hotelu.

15 września 2022 r. Czwarty dzień Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do Niagara-on-Lake, pierwszej stolicy Kanady. Zwiedzanie Fort Geirge. Wizyta i złożenie kwiatów na Polskim Cmentarzu Halerczyków. Wizyta w winiarni CAVE SPRING w Beamsville-degustacja wspaniałych win. Odwiedzenie polskiego cmentarzu znajomych Polaków – Śp. Joanna Orzeł (bratowa Ewy Pachowicz).Kolacja w restauracji MANDARIN. Wyjazd na lotnisko i odbiór gościa szczególnego aktorkę Panią Emilię Krakowską.

16 września 2022 r. Piąty dzień. Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do Parafii Św. Józefa w Brantford. Spotkanie z księdzem Proboszczem Piotrem Golińskim, który opowiedział historię kościoła i parafii. Zwiedzanie Muzeum “Six Nations” oraz pierwszego protestanckiego kościoła w Ontario wybudowanego przez królową dla Mohawks sześciu szczepów. Jest to jedyna królewska kaplica w północnej Ameryce. Lunch w Yong Baffet (chińskim bufecie).Rejs statkiem po Jezierze Ontario. Wyjazd do Centrum Jana Pawła II w Mississauga -52 Uroczystość Wręczenia Stypendiów Fundacji.

17 września 2022 r. Szósty dzień. Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do Skansenu Indiańskiego “Crawford Lake”. Obiad u Witolda Jaroszewskiego. Zwiedzenie fermy pieczarek. Obiad i wspólne rozmowy. Wyjazd do Brantford. Uroczystości Dożynkowe, Korowód Dożynkowy. Uroczysta kolacja. Zabawa taneczna-(krótka). Powrót do hotelu.

18 września 2022 r. Siódmy dzień. Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Wyjazd do Mississauga, do Parafii Św. Eugeniusza de Mazenod i Matki Boskiej Ludźmierskiej. Msza Święta Dziękczynna – Jubileuszowa. Poświecenie sztandaru. Bankiet 50- lecia Fundacji. Millennium banquet Centre w Brampton. Powrót do Hamilton do hotelu.

19 września 2022 r. Ósmy dzień. Uroczystych Obchodów 50 Rocznicy Powstania Fundacji im Władysława Reymonta w Kanadzie. Przygotowanie do wyjazdu, pakowanie walizek. Wyjazd z hotelu. Zakupy w Centrum Handlowym LimeRidge Mall, Dollarama. Pożegnalny obiad w Domu Polskim. Wyjazd na lotnisko do Toronto. Odprawa i wylot do Polski 19:05 do Warszawy -Linie Lotnicze LOT.(LO 42). Przylot do Polski 9:30.

About Author

Leave Comment

Back to top

Od 1 września zmieniono adres internetowy szkoły: http://www.zsckrbozkow.pl